Ödeme Sisteminde Yenilik: FAST Fonların Anlık ve Sürekli Transferi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), resmi web sitesinden yayınladığı bir duyuru ile yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıklarını tamamladığını paylaştı. FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak isimlendirilen yeni ödeme sistemi ile birlikte kullanıcılar, farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini saniyeler içinde gerçekleştirebilecek. Hesaplar arasındaki para transferleri 7 gün 24 saat yapılabilecek. 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete sunulacak olan FAST ödeme sisteminin 21 banka ile entegrasyonu tamamlandı. İlerleyen dönemlerde ise kademeli bir şekilde tüm vatandaşların kullanımına açılmasının planlandığı aktarıldı.

FAST ödeme sistemi ile birlikte ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan "Kolay Adresleme Sistemi" de kullanımına sunulacak. Bununla birlikte;

• Cep telefonuna para gönderilebilecek.
• Bireysel ve ticari ödemeler yapılabilecek.
• Para transferi işlemi ortalama 2-3 saniyede tamamlanacak.
• İşlem limiti düşük bir tutar ile başlatılarak kademeli olarak 1000 TL’ye çıkarılacak.
• IBAN yerine telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılabilecek.

FAST Nasıl Kullanılır?

Vatandaşların ve işletmelerin FAST Sistemi katılımcısı herhangi bir bankada hesabının bulunması yeterli olacak. Ayrıca, telefon numarasına para alabilmek için bankası aracılığıyla Kolay Adresleme Sistemine telefon numarasını kaydettirerek banka hesabı ile eşleştirmesi gerekli olacak. Diğer taraftan, işletmeler iş yerlerinde karekod kullanarak anlık ödeme kabul edebilecek.

FAST ile birlikte bireysel ve ticari ödemeler yapılabilecek. Özellikle devreye alınacak olan KOLAS ile bireysel ödemelerin, TR karekod ve Ödeme İsteme (Request to Pay, R2P) ile de alışveriş ödemelerinin yaygınlaşması hedefleniyor. Uzun vadede ise EFT sistemindeki tüm perakende ödemelerin FAST'a kayması değerlendirilecek.

FAST ve EFT Arasındaki Fark Nedir?

EFT Sistemi ile bankalardaki hesaplar arasında para transferleri saniyeler içerisinde gerçekleşse de bankaların parayı alıcının hesabında kullanılır bir duruma getirmesi için bir süre taahhüdü bulunmuyor. Bu nedenle ödemelerin hesaplara yansıması daha uzun zaman sürebiliyor. Ayrıca EFT Sistemi sadece mesai saatleri içerisinde çalışıyor. EFT işlemi sonrasında alıcı ve gönderene bildirim yapılması zorunluluğu da bulunmuyor. FAST sisteminde ise bildirim zorunluluğu bulunuyor.